Άξιζε τη νίκη, αλλά κόλλησε στο… μηδέν η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του συλλόγου με αντίπαλο το μαχητικό Μεσολόγγι 2008, το Σάββατο το μεσημέρι (02/12) στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο (0-0), το «Mpalakritis.gr» ήταν στο ΒΑΚ και έχει όλο το ρεπορτάζ.

ofi koritsia omadiki me mesologgiΔημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκαν δίχτυα τα κορίτσια του ΟΦΗ!

Έφτασαν κοντά στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα οι «ασπρόμαυρες», όμως δεν  αξιοποίησαν τις φάσεις που έφτιαξαν και την πίεση που άσκησαν στην επανάληψη και αντί για τον τρίποντο που δικαιούνταν, έβαλαν μόνο τον ένα βαθμό στο σακούλι. Με αυτόν έφτασαν τους τέσσερις πόντους μετά από πέντε αγωνιστικές στην Α’ Εθνική.

Τρεις φορές η Μαίρη Κοκοτσάκη (6’, 45’, 78’) και άλλες τόσες η Βάσω Κυδωνάκη (63’, 87’, 91’) άγγιξαν το γκολ, ωστόσο αυτό τελικά δεν ήρθε. Αμφότερες ήταν πηγή κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα, όπως και η Γεωργία Τριβυζάκη με τα επικίνδυνα σουτ της στην επανάληψη (58’, 51’, 55’), δραστήρια και η Χαρούλα Πυθαρούλη.

Από την άλλη, με σφιχτή αμυντική διάταξη και κοντά τις γραμμές οι πειθαρχημένες φιλοξενούμενες προσπάθησαν να φανούν απειλητικές στην κόντρα επίθεση, όμως δεν τα κατάφεραν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Σε αυτό συντέλεσε και η καλή παρουσία στα μετόπισθεν των Εύα Πίτση και Ιωάννας Σηφάκη. Παρ’ όλα αυτά τσίμπησαν τον βαθμό, χάρη και στις επεμβάσεις της Νταβατζή όποτε χρειάστηκε. Σημαντικό ρόλο στις προσπάθειες των δύο ομάδων έπαιξε και ο δυνατός νοτιάς που σίγουρα τις επηρέασε.

To φιλμ του αγώνα

6’ Πρώτη καλή στιγμή για τα κορίτσια του ΟΦΗ. Όμορφη κάθετη από δεξιά της Κουνάλη στην Κοκοτσάκη, δυνατό σουτ της δεύτερης μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Νταβαντζή.

13’ Έμμεσο φάουλ για τον ΟΦΗ, η πάσα για την Κυδωνάκη που σούταρε δυνατά με το αριστερό, μπλόκαρε η Νταβαντζή.

16’ Ατομική προσπάθεια Αναγνωστοπούλου και αδύναμο σουτ με το δεξί από αριστερά μέσα στην περιοχή για το Μεσολόγγι 2008, μπλόκαρε στην κλειστή της γωνία η Αποστολάκη.

45’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ, όμορφη σέντρα της Παπακωνσταντή από αριστερά, κεφαλιά της αφύλακτης μέσα στην περιοχή Κοκοτσάκη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Νταβαντζή.

-Ημίχρονο στο ΒΑΚ, ΟΦΗ-Μεσολόγγι 2008 0-0.

-Δύο μαζεμένες αλλαγές για το Μεσολόγγι 2008 δευτερόλεπτα πριν την έναρξη της επανάληψης, στις θέσεις των Αναγνωστοπούλου, Βέρρα οι Πρασσά και Αυγέρη.

48’ Ωραία προσπάθεια και σουτ της Τριβυζάκη από το ύψος της περιοχής και δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της Νταβαντζή.

51’ Μακρινό δυνατό σουτ της Τριβιζάκη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Νταβαντζή.

52’ Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, έξω η Παπακωνσταντή μέσα η Συμεωνίδη.

55’ Όμορφη ατομική προσπάθεια, προσποιήσεις και σουτ της Τριβυζάκη από το ύψος της περιοχής και αριστερά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Νταβαντζή.

63’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Η Κοκοτσάκη βρήκε μόνη αριστερά μέσα στην περιοχή την Κυδωνάκη, το σουτ της οποίας απέκρισε ενστικτωδώς η Νταβαντζή η οποία βγήκε και έκλεισε το οπτικό πεδίου της μέσου του Όμιλου.

70’ Φάουλ σε καλή θέση της Μαρκουτσά από δεξιά για το Μεσολόγγι 2008, έδιωξε με το κεφάλι η Κυδωνάκη.

73’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη δέχθηκε η Πίτση για φάουλ στην Πούλιου που έβγαινε επικίνδυνα από δεξιά.

78’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ασίστ της Τριβυζάκη, δυνατό σουτ της Κοκοτσάκη μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Νταβαντζή.

80’ Δεύτερη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, στη θέση της Αραβιάκη η Κατερίνη.

85’ Τρίτη αλλαγή για το Μεσολόγγι 2008, έξω η Αυγέρη μέσα η Μόκκα.

86’ Κίτρινη και στην Καπνίση για φάουλ στην Κοκοτσάκη.

87’ Φάουλ σε καλή θέση για τον ΟΦΗ, το εκτέλεσε η Κυδωνάκη με το δεξί, η μπάλα βρήκε σε πόδι παίκτριας του Μεσολογγίου 2008 και μπλόκαρε η Νταβαντζή.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις στο Βαρδινογιάννειο.

91’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Διαγώνιο σουτ της Κυδωνάκη από δεξιά μέσα στην περιοχή, η Νταβαντζή βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έβλαλε κόρνερ, μπάλα που πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

92’ Κίτρινη και στην Βάτσικα για καθυστέρηση τη στιγμή της αλλαγής της.

-Λήξη στο ΒΑΚ, τελικό αποτέλεσμα ΟΦΗ-Μεσολόγγι 2008 0-0.