Νικητής με σκορ 5-1 αναδείχθηκε ο ΠΟΑ σε φιλική αναμέτρηση κόντρα στον Αλμυρό σήμερα (24/8) το απόγευμα στο Ατσαλένιο.
Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν όλη τους την προσοχή στο ματς για το Σούπερ Καπ το ερχόμενο Σάββατο (27/8) με αντίπαλο τον Ηρόδοτο.

Χρήσιμα συμπεράσματα είχαν την ευκαιρία να βγάλουν Βασίλης Κρασανάκης και Βασίλης Μιχελουδάκης στο φιλικό ματς μεταξύ ΠΟΑ και Αλμυρού σήμερα το απόγευμα στο Ατσαλένιο, στο οποίο οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 5-1. Οι δύο τεχνικοί χρησιμοποίησαν όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στην διάθεση τους. Οι Ατσαλενιώτες κοιτούν πλέον το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς το Σάββατο απέναντι στον Ηρόδοτο ενώ η ομάδα του Γαζίου συνεχίζει την προετοιμασία της εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Α1 ΕΠΣΗ.

Poa-Almuros (1)

Το ματς:

Το πρώτο τέταρτο του πρώτου μέρους πέρασε χωρίς κάτι σημαντικό όμως στη συνέχεια ο ΠΟΑ είχε ένα πεντάλεπτο στο οποίο ήταν καταιγιστικός. Αρχικά ο Τριανταφύλλου έχασε τεράστια ευκαιρία στο 18′, στην συνέχεια ο Μπουτσάκης στο 19′ άνοιξε το σκορ με σουτ ενώ στο 20′ ο Φραγκιαδάκης με κεφαλιά και ο Τριανταφύλλου στο 21′ δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα γκολ για την ομάδα τους.
Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, ο Αλμυρός απείλησε με διπλή ευκαιρία, αλλά ούτε ο Ντελία (σημάδεψε το δοκάρι) ούτε ο Ντάνιελ κατάφεραν να σκοράρουν. Ο ΠΟΑ είχε μια μεγάλη φάση για δεύτερο γκολ στο 33′ όμως το σουτ του Ντραγκόντι απέκρουσε αρχικά ο Μαργαρίτης και στη συνέχεια χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
Στο 39ο λεπτό ο Αλμυρός έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν με δυνατό μακρινό σουτ του Ανδρεαδάκη έκανε το 1-1.

Poa-Almuros (7)

Poa-Almuros (6)

Στην επανάληψη, ο ΠΟΑ παρουσιάστηκε αρκετά καλύτερος σε σχέση με το πρώτο και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 49′ με εξαιρετικό συνδυασμό των Ντραγκόντι, Βρετού και Ξυλούρη με τον τελευταίο να σουτάρει μέσα από την περιοχή για το 2-1. Στο 52′ ο Ντραγκόντι έβγαλε δεύτερη ασσίστ, καθώς βρήκε ωραία τον Σακλαμάκη κι αυτός περνώντας και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε σε κενή εστία κάνοντας το 3-1. Το τέταρτο γκολ για το συγκρότημα του Βασίλη Κρασανάκη ήρθε στο 59′. Μετά από απευθείας φάουλ του Χατζηανδρέου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μαραγκάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό όταν ο Μακρυγιαννάκης πλάσαρε από κοντά γράφοντας και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ.