Μετά το Κύπελλο στο Ηράκλειο, οι «κυανόλευκοι» αναδείχθηκαν και Κυπελλούχοι Κρήτης, την Τετάρτη το απόγευμα (19/04), στη Νέα Αλικαρνασσό (το «Mpalakritis.gr» ήταν εκεί και κατέγραψε τα πάντα) και συνεχίζουν στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.

kandylakis manolis eisodos me of ierapetrasO Μανώλης Κανδηλάκης έλυσε με το κεφάλι τον… γόρδιο δεσμό, Κυπελλούχος Κρήτης ο Ηρόδοτος! Η… πολιορκία του συλλόγου της Νέας Αλικαρνασσού απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας απέφερε καρπούς στο 75’, με τον υψηλόσωμο στόπερ να προωθείται στη στημένη φάση, να εκμεταλλεύεται το κόρνερ του Μιχάλη Φραγκουλάκη από αριστερά και με κοντινή δυνατή κεφαλιά να χαρίζει τη νίκη, τον άτυπο τίτλο και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, δοκάρι (οριζόντιο) στο 34’ με τον Νίκο Μπερνιδάκη και ακυρωθέν γκολ με τον Δημήτρη Κοιλιάρα στο 42’ το 1-0 είναι «φτωχό» για τους παίκτες του Λευτέρη Βασιλειάδη που άξιζαν να κερδίζουν με πολύ μεγαλύτερο σκορ.

Στην αντίπερα όχθη, ο νταμπλούχος Λασιθίου κατέθεσε τα δικά του χαρακτηριστικά στον αγωνιστικό χώρο. Mία ομάδα πολύ σφιχτή στα μετόπισθεν που έκλεισε καλά τους χώρους και έκανε δύσκολη αμυντικά τη ζωή των «κυανόλευκων», έως ότου ο Μανώλης Κανδυλάκης δώσει τη λύση. Επιθετικά οι Ιεραπετρίτες ήταν ακίνδυνοι και ο Τίμος Λουτριώτης θεατής σχεδόν σε όλο τον αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

-Στη σέντρα οι παίκτες του Ηροδότου με Μπερνιδάκη-Φραγκουλάκη, ξεκίνησε το παιχνίδι.

4’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Κόρνερ Φραγκουλάκη από αριστερά, κεφαλιά του προωθημένου Αχχιλέως, έδιωξε δύσκολα στη δεξιά του γωνία ο Μανουσάκης και στη συνέχεια οι αμυντικοί του ΟΦ Ιεράπετρας.

6’ Μακρινό σουτ του Φραγκουλάκη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μανουσάκης.

8’ Νέα καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο. Σέντρα Μωραΐτη από δεξιά, ζυγισμένη κεφαλιά του Φραγκουλάκη, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Μανουσάκη.

-Ο Ηρόδοτος έχει μπει επιθετικά και πατάει καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο.

27’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη δέχθηκε ο Περάκης του ΟΦ Ιεράπετρας για δυνατό μαρκάρισμα στο κέντρο, έδωσε το χέρι στον διαιτητή ο παίκτης της ομάδας της Ιεράπετρας για την απόφασή του.

30’ Καλή στιγμή για τον ΟΦ Ιεράπετρας, σέντρα-σουτ του Χρυσοφάκη από δεξιά, η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Λουτριώτη.

34’ Δοκάρι για τον Ηρόδοτο. Πάσα του Κοιλιάρα, δυνατό σουτ του Μπερνιδάκη από δεξιά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μανουσάκη.

38’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, σκαφτό σουτ του Κοιλιάρα, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μανουσάκη, έδιωξαν οι αμυντικοί του ΟΦ Ιεράπετρας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

42’ Γύρισμα του Μπερνιδάκη από δεξιά για τον Κοιλιάρα που σκοράρει, ακυρώνεται το γκολ για τον Ηρόδοτο, ο Μπερτάκης υπέδειξε νωρίτερα επιθετικό φάουλ του Μπερνιδάκη που διαμαρτυρήθηκε και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα.

45’ Ωραία σέντρα του Προβυδάκη από δεξιά, γυριστό σουτ του Μπάμπη στο δεύτερο δοκάρι έξω.

-Ημίχρονο στη Νέα Αλικαρνασσό, Ηρόδοτος-ΟΦ Ιεράπετρας 0-0.

-Πρώτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο δευτερόλεπτα πριν την έναρξη της επανάληψης, στη θέση του Μπάμπη ο Γαρεφαλάκης.

-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του ΟΦ Ιεράπετρας, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47’ Ο Μωραΐτης από αριστερά έστρωσε στον Κοιλιάρα που δεν έπιασε καλά το σουτ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

51’ Φάουλ για τον Ηρόδοτο σε καλή θέση, το εκτέλεσε απευθείας ο Μωραΐτης από δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος και κατέληξε στην αγκαλιά του Μανουσάκη.

55’ Κίτρινη και στον Χρυσοφάκη του ΟΦ Ιεράπετρας για τράβηγμα σε αντίπαλο στο κέντρο.

57’ Ωραία προσπάθεια και γύρισμα Κοιλιάρα από αριστερά, πλασέ του Γαρεφαλάκη στο πρώτο δοκάρι κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Φραγκουλάκης από αριστερά, πλασέ του Μπερνιδάκη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Μανουσάκη.

60’ Κίτρινη και στον Τσουμάγκα του Ηροδότου για φάουλ σε αντίπαλο.

63’ Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦ Ιεράπετρας, έξω ο Κωνσταντίνου μέσα ο Δερμιτζάκης.

68’ Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρόδοτο, στη θέση του Μπερνιδάκη ο Μυλωνάς.

75’ Ο Ηρόδοτος ανοίγει το σκορ. Κόρνερ Φραγκουλάκη από αριστερά και ο προωθημένος Κανδηλάκης με κοντινή δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μανουσάκη (1-0).

80’ Συρτό σουτ του Μωραΐτη από αριστερά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μανουσάκη.

81’ Δύο μαζεμένες αλλαγές για τον ΟΦ Ιεράπετρας, έξω οι Πετάσης, Περάκης, μέσα οι Ζουμπατόπουλος και Μπαριτάκης.

81’ Τρίτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο, στη θέση του Μωραΐτη ο Παπαδάκης.

82’ Παράλληλη σέντρα-σουτ του Κοιλιάρα από δεξιά, η μπάλα έφυγε έξω.

90’ Σουτ του Κοιλιάρα έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη.

91’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, τελείωμα του Μυλωνά από αριστερά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη.

93’ Επικίνδυνο απευθείας φάουλ του Κοκολάκη από δεξιά για τον ΟΦ Ιεράπετρας, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, μπλόκαρε ο Λουτριώτης.

94’ Σέντρα Παπαδάκη από αριστερά, κοντινή κεφαλιά του Φραγκουλάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μανουσάκης.

-Λήξη στη Νέα Αλικαρνασσό, τελικό αποτέλεσμα Ηρόδοτος-ΟΦ Ιεράπετρας 1-0.