Με το «διπλό» κατάφερε να… «αποδράσει» ο Αλμυρός στην αναμέτρηση με τον ΟΦΑ, καθώς επικράτησε στο γήπεδο του Αρκαλοχωρίου με 0-1, για την 10η αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣΗ «Το Χαμόγελο Του Παιδιού».

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ο ΟΦΑ ξεκίνησε δυνατά βγάζοντας την πρώτη φάση του παιχνιδιού, στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Τσικαλά, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια, ο Αλμυρός ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, με σημαντικότερες το δοκάρι του Τοπούζη στο 20ο λεπτό, το τετ α τετ του Περογαμβράκη στο 27’, αλλά και ακόμα ένα δοκάρι του ίδιου στο 35ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν ανάλογος του πρώτου, στο 80ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαφείρη, ο Αγαπάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τον Αλμυρό, ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας στην ομάδα του ουσιαστικά μία σημαντική νίκη.

Ο ΟΦΑ προσπάθησε για κάποιο γκολ χωρίς αποτέλεσμα, με εξαίρεση το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Συμιανάκη στο 95′, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αρκαλοχωρίου να γνωρίσει ακόμα μία πικρή ήττα.

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Ζαφείρης Δ., Αγαπάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης (55’ Γεμιστός), Μονιάκης, Μεντουδάκης (55’ Κοιλιάρας), Μαχαίρας, Απλαδάς (Ζαφείρης Α. 70’), Τοπούζης, Μπέρκης (75’ Λυκούδης), Περογαμβράκης

ΟΦΑ (Λ. Ρουσάκης): Κασαπάκης, Σφακιανάκης, Μουρτζάκης, Κριτσωτάκης, Τσικαλάς, Βελιβασάκης, Πουλάκης (90’ Συμιανάκης), Σούρσος (65’ Φρόκκου), Σαμόλης, Παπαδογιαννάκης (Παπακώστας), Λυμπερόπουλος (65’ Τριανταφυλλάκης)