Η Δαμάστα συνέχισε την εκπληκτική της πορεία στο πρωτάθλημα και την 10η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ «Το χαμόγελο του παιδιού», καθώς επικράτησε της Γόρτυνας με 3-0, στο γήπεδο των Αγίων Δέκα.

Η ομάδα της Δαμάστας πέτυχε άλλη μία σπουδαία νίκη εκτός έδρας, αυτή τη φορά απέναντι στην «λαβωμένη» Γόρτυνα, η οποία μετρούσε 10 απόντες!

Οι «μπλε» πέτυχαν γκολ από… τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ρουμπάκης άνοιξε το σκορ. Στο 13′ θα μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο Καουκάκης σημάδεψε το δοκάρι.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Καουκάκης, κατάφερε ο Παπαδομιχελάκης στο 36ο λεπτό, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Γόρτυνας πίεσε χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα, ενώ στο 85′, Ο Γιαλιτάκης που ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε, για να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Οι συνθέσεις

Γόρτυς (Φάνης Χαλκιαδάκης): Σαβοϊδάκης, Γιαννουλάκης, Χουδετσανάκης, Γενιτσαρίδης, Μπαλωμένος (46’ Γιόνιντ), Πολυμερίδης, Δημήτρης, Μπαντούνας, Δάσκος, Κλαπάκης, Χουδουλάκης (70’ Κοζωνάκης) .

Δαμάστα (Γιάννης Χατζησεβαστός): Δημαράκης, Παπαδομιχελάκης, Αναστασιάδης (60’ Μπιμπίρης), Κεφαλούκος (46’ Δουλγεράκης), Αποστολάκης, Μαρκάκης, Χαρίτος, Ρουμπάκης (46’ Γιαλιτάκης), Καουκάκης, Μεϊρέλες (65’ Τζουβάρας), Καστελλιανάκης.