Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 0 – 1 στο «Θ. Βαρδινογιάννης» «υποχρεώνοντας» τον ΟΦΗ στην πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, και διευρύνοντας παράλληλα για 45ο παιχνίδι το δικό του αήττητο.

Μια δίκαιη νίκη για τους φιλοξενούμενους απέναντι στο κρητικό συγκρότημα που έμεινε «μέσα» στο παιχνίδι εξαιτίας των επεμβάσεων του Σωτηρίου ο οποίος πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, επιτρέποντας στην ομάδα του να διεκδικεί μέχρι τέλους ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, ωστόσο τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα απέναντι σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε στο 55′ με εξαιρετικό σουτ ο Μίσιτς.

Η κρητική ομάδα παρέμεινε στους 16 βαθμούς, αλλά κέρδισε το χειροκρότημα από τον κόσμο της που την επιβράβευσε για την προσπάθεια της.

Το Live του αγώνα

Το mpalakritis.gr θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό από το γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» την εξέλιξη του ντέρμπι ΟΦΗ – ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Super League 1.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Νέιρα, Ναμπί, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

Αναπληρωματικοί: Γουάλι, Σακόρ, Νάστος, Ντίνας, Μάνος, Στάικος, Φερέιρα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Λημνιός, Ντούγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Εσίτι, Βιεϊρίνια, Πέλκας, Ροντρίγκεζ, Άκπομ.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Λάμπρου και Στοχ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τζήλος του συνδέσμου Λάρισας, με βοηθούς τους Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Απτόσογλου (Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής ο Φωτιάς (Πέλλας).

VAR – AVAR: Μανούχος (Αργολίδας) – Κωσταράς (Αιτ/νίας).

Πολύς κόσμος έξω από το γήπεδο. Εντός γηπέδου πάντως επί του παρόντος τον «τόνο» τον δίνουν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στη Θύρα 6.

Μπαίνουν για προθέρμανση οι πρώτοι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ. Χλιαρές αποδοκιμασίες και χειροκροτήματα οι αντιδράσεις της εξέδρας.

Ο ΟΦΗ θα παραταχθεί με τερματοφύλακα το Σωτηρίου, ακραίους μπακ τους Μπράουν (δεξιά), Κοροβέση (αριστερά), κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους ΓιαννούληΜαρινάκη, εσωτερικούς χαφ τους Νέιρα – Κουτρουμπή, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Τσιλιανίδης (δεξιά) – Σεμέντο (αριστερά), ελεύθερος ο Ναμπί και προωθημένος ο Φιγκεϊρέντο.

Η παράταξη του ΠΑΟΚ: Γκολκίπερ ο Ζίβκοβιτς, πλάγιοι μπακ οι Μάτος (δεξιά) και Γιαννούλης (αριστερά), με δίδυμο στόπερ τους Ίνγκασον – Κρέσπο. Αμυντικοί μέσοι οι Μίσιτς, Ντούγκλας Αουγκούστο, ελεύθερος ο Μπίσεσβαρ με τους Ελ Καντουρί και Λημνιό στα «φτερά», και στην κορυφή της επίθεσης τον Σβιντέρσκι.

Η τελευταία νίκη του ΟΦΗ επί του ΠΑΟΚ ήταν στις 4/2/15 όταν η κρητική ομάδα είχε επικρατήσει 3 – 1 ενάμιση μήνα πριν την αποχώρηση της ΠΑΕ από τις επαγγελματικές κατηγορίες λόγω χρεών. Σκόρερ του ΟΦΗ σε ένα «ηρωικό» τότε παιχνίδι ήταν οι Μάιρον Τζορτζ, Ανδρέας Λαμπρόπουλος και Βασίλης Κουτσιανικούλης, ενώ για τους Θεσσαλονικείς είχε σκοράρει ο Παπαδόπουλος.

Μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ για προθέρμανση. Χειροκροτήματα και τα πρώτα συνθήματα.

Πέρυσι ο ΠΑΟΚ είχε περάσει νικηφόρα με 1 – 3 από το Ηράκλειο (21′ Παπαστεριανός – 37′ Μπίσεσβαρ, 45′ Μάτος, 53′ Ζαμπά).

«Ανάψαμε φωτιά και μεγαλώνει» από τα μεγάφωνα.

Ένα Drone ίπταται και καταγράφει εικόνες από τις εξέδρες του γηπέδου.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων με γηπεδούχο τον ΟΦΗ είναι συντριπτική υπέρ της κρητικής ομάδας καθώς η ιστορία έχει καταγράψει 22 νίκες, 12 ισοπαλίες, ενώ 7 φορές η λήξη βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ.

«Σύγκρουση» των δύο καλύτερων επιθέσεων της Super League 1 σε περίπου 30 λεπτά. Τα 20 γκολ του ΠΑΟΚ, και τα 19 του ΟΦΗ αποτελούν «παρακαταθήκη» για πολλά τέρματα και σήμερα.

Αυξάνεται σταδιακά η προσέλευση του κόσμου στο «Γεντί Κουλέ».

Τα νούμερα του ΠΑΟΚ αποτελούν επιπλέον κίνητρο για τους γηπεδούχους. 44 ματς αήττητος από τα οποία τα 21 εκτός έδρας, 30 συνεχόμενα παιχνίδια στα οποία σκοράρει ανελιπώς (τελευταίο ματς που έμεινε στο 0, στις 5/11/17 στην ήττα 1 – 0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ). Ο ΟΦΗ θα επιδιώξει να σπάσει αυτό το σερί. Για να δούμε…

Σε μεγάλα κέφια η θύρα 4.

Στην τελική ευθεία πλέον για την έναρξη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια.

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ είναι η πέμπτη ομάδα, που επισκέπτεται φέτος το «Θ. Βαρδινογιάννης», με τον ΟΦΗ να έχει έως τώρα το απόλυτο με 4 νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις (Παναιτωλικό, Αστέρα Τρίπολης, Πανιώνιο, Ξάνθη).

Βγήκαν οι δύο ομάδες σε ένα γήπεδο που χαρακτηρίζεται από καθαρά ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα με οπαδούς και των δύο ομάδων.

«Στα κόκκινα» από τα καπνογόνα η θύρα 4. Κατάμεστο σχεδόν το «Γεντί Κουλέ».

Ο ΠΑΟΚ τη σέντρα. Ο Ζίβκοβιτς στη Θύρα 4, ο Σωτηρίου στη Θύρα 1.

Υπάρχει καθυστέρηση για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

2′ Παραλίγο το λάθος από την άμυνα του ΟΦΗ με τον Σβιντέρσκι να πρεσάρει για να κλέψει τη μπάλα από το Σωτηρίου ο οποίος απομάκρυνε βεβιασμένα.

6′ Επικίνδυνη σέντρα του Μίσιτς από τα αριστερά απομακρύνθηκε από τον Κοροβέση.

Πιέζει αρκετά ψηλά ο ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να επιβάλλει το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα.

7′ Παραλίγο να κλέψει και πάλι ο ΠΑΟΚ με το Λημνιό στην περιοχή του ΟΦΗ. Οι Θεσσαλονικείς δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Σε υψηλούς ρυθμούς το ματς, με τον ΠΑΟΚ να «τρέχει» τον ΟΦΗ υποχρεώνοντας τον σε λάθη.

8′ Φάουλ του Φιγκεϊρέντο στο Μάτος στην προσπάθεια του να πιάσει κεφαλιά στην περιοχή του Ζίβκοβιτς.

10′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Το έκανε ο Μπράουν στο Μίσιτς. Ο Μπίσεσβαρ πάνω στη μπάλα.

11′ Άλλαξε τη μπάλα με το Μίσιτς ο Μπίσεσβαρ και σούταρε με το αριστερό με το Σωτηρίου να μπλοκάρει.

15′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ σε σουτ του Σεμέντο. Το σουτ δεν ήταν ιδιαίτερα ισχυρό ωστόσο ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει στη συνέχεια ο Φιγκεϊρέντο υποδείχθηκε οφ – σάιντ από τον Κούλα Χασάν.

16′ Σουτ του Ναμπί έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς. Ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

18′ Κίτρινη κάρτα για θέατρο στο Σεμέντο με τον Τζήλο να θεωρεί ότι εκβίασε την παράβαση. Όντως δεν υπήρχε ανατροπή αλλά η κάρτα είναι αυστηρή.

20′ Κίτρινη στο Μάτος για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Σεμέντο. 1 – 1 στις κάρτες.

Ο ΟΦΗ απείλησε δύο φορές με σουτ από μέση απόσταση τα δύο προηγούμενα λεπτά.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μίσιτς πέρασε κάθετη πάσα στην περιοχή για τον Λημνιό ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε με τα πόδια. Η καλύτερη φάση έως τώρα στο παιχνίδι.

26′ Εκπληκτική επέμβαση του Σωτηρίου σε κεφαλιά του Ελ Καντουρί μετά από σέντρα του Μάτος. «Απογειώθηκε» ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ και απομάκρυνε με το αριστερό χέρι. Φοβερή φάση.

Ωραίο, ανοιχτό και επιθετικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει έως τώρα τις δύο μεγάλες ευκαιρίες, και τον ΟΦΗ τον μεγάλο πρωταγωνιστή καθώς ο Σωτηρίου έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του με δύο μεγάλες επεμβάσεις.

31′ Ο Δημήτρης Γιαννούλης σέντραρε από τα αριστερά, με τον Κώστα Γιαννούλη να απομακρύνει μέσα από την περιοχή. «Αδελφική υπόθεση» η προηγούμενη φάση.

35′ Ο Ντάγκλας Αουγκούστο πέρασε μπαλιά τρύπα για τον Ελ Καντουρί, ο Σωτηρίου «διάβασε» τη φάση και βγήκε έγκαιρα μπλοκάροντας.

36′ Τεχνικό σουτ του Μπίσεσβαρ έδιωξε ο Σωτηρίου. Τρίτη σπουδαία επέμβαση για τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ που είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα.

37′ Κίτρινη κάρτα για τον Κοροβέση.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί. Φάουλ σε καλή θέση για τον ΟΦΗ. Παίρνει θέση ο Ναμπί.

42′ Ο Τσιλιανίδης τελικά εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο «τείχος» και κατέληξε κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Ο Σωτηρίου έχει κρατήσει όρθιο τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ είπε «όχι» σε τρεις περιπτώσεις σε πλασέ του Λημνιού, κεφαλιά του Ελ Καντουρί, και τεχνικό σουτ του Μπίσεσβαρ. Ο ΟΦΗ προσπαθεί να κρατήσει μπάλα αλλά δεν είναι εύκολο. Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος και η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι εμφανής. Αυτό δε σημαίνει ότι οι γηπεδούχοι δεν στέκονται καλά στο γήπεδο. Ο ΟΦΗ «το πάει» καλά, προσπαθώντας να βγει στην αντεπίθεση και να απειλήσει. Σωστή προσέγγιση του αγώνα από το κρητικό συγκρότημα που δεν δίνει «ξέφωτο» στους Θεσσαλονικείς σε μια αναμέτρηση με γρήγορη ροή. Παρά το ότι ο ΠΑΟΚ έχει τις καλύτερες ευκαιρίες στο ματς ο ΟΦΗ έχει κατοχή 52%.

Όλα έτοιμα για το δεύτερο 45λεπτο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ Κίτρινη κάρτα στο Γιαννούλη για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Λημνιό.

Πιέζουν ψηλά οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του ΟΦΗ.

53′ Δεν τηρούν το fair – play οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ. Ο Νέιρα ήταν πεσμένος στο χορτάρι και ο Μάτος συνέχισε εκδηλώνοντας μια επικίνδυνη επίθεση για την ομάδα του με κέρδος ένα κόρνερ. Εκ διαμέτρου αντίθετη συμπεριφορά με τον ΟΦΗ σε αντίστοιχη φάση πριν δύο λεπτά.

55′ Φοβερό ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Μίσιτς. Δεξί φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Δε μπορούσε να κάνει τίποτα αυτή τη φορά ο Σωτηρίου. Άπιαστο το σουτ, πανέμορφο το γκολ.

61′ Αριστερό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε το Σωτηρίου καταλήγοντας άουτ.

62′ Κίτρινη κάρτα στο Δημήτρη Γιαννούλη για αντικανονικό τάκλιν στον Τσιλιανίδη.

Γενικά υπάρχουν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές χωρίς ωστόσο το παιχνίδι να «ξεφεύγει».

63′ Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ με το Λημνιό το δεξί σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

Δε μπορούν να βρουν διαδρόμους οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ.

66′ Προσωπική ενέργεια του Σβιντέρσκι ο οποίος πήρε με το «έτσι θέλω» το κόρνερ από Γιαννούλη και Μπράουν.

67′ Επιθετικό φάουλ στο Σωτηρίου. Στο χορτάρι ο Σβιντέρσκι. Διακοπή στο παιχνίδι για τις πρώτες βοήθειες στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος.

Μάνο ετοιμάζει ο Σίμος

Χρήση VAR για την τελευταία φάση που προκάλεσε τον τραυματισμό του Σβιντέρσκι. Ο Νέιρα χτύπησε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ, και τώρα «κιτρινίζεται». Πάλι καλά…

73′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Μάνος αντί Ναμπί για τον Σίμο, Άκπομ αντί Σβιντέρσκι για τον Φερέιρα. Με δύο επιθετικούς πλέον ο ΟΦΗ.

77′ Τετ – α – τετ του Ελ Καντουρί που υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα σε σέντρα από τα δεξιά αλλά «νικήθηκε» ξανά από τον Σωτηρίου που συνεχίζει τη μεγάλη εμφάνιση.

Κίτρινη για τον Ίγκνασον

78′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στο γήπεδο ο Βιεϊρίνια αντί του Ελ Καντουρί.

Έτοιμος να περάσει στο γήπεδο ο Στάικος.

80′ Νέα σωτήρια επέμβαση του Σωτηρίου σε πλασέ του Μπίσεσβαρ ο οποίος μπήκε στην περιοχή σε θέση μέσα αριστερά.

Ο ΟΦΗ παραμένει όρθιος ακόμα στο παιχνίδι λόγω των επεμβάσεων του Σωτηρίου.

81′ Ο Μάνος προσπάθησε από πολύ μακριά να αιφνιδιάσει τον Ζίβκοβιτς όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

82′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Στάικος αντί Κουτρουμπή, και Φερέιρα αντί Τσιλιανίδη.

86′ Κόρνερ κέρδισε ο Μάνος για τον ΟΦΗ. Ξεσηκώνεται το «Γεντί Κουλέ».

Εκτελέστηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο το κόρνερ.

87′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Εσίτι να περνάει στη θέση του Μπίσεσβαρ.

Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μάνου από τον Εσίτι.

89′ Σουτ του Κοροβέση κόντραρε κατέληξε κόρνερ, προσπαθεί να πιέσει ο ΟΦΗ.

Συμπληρώθηκαν τα 90′, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Συρτό σουτ του Άκπομ, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.