Nations League: Το πρόγραμμα του διημέρου (17-18/11)

Ανοίγει σήμερα (17/11) η αυλαία της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του 2ου Nations League, με ακόμη ένα σπουδαίο διήμερο διεθνών αναμετρήσεων, που περιλαμβάνει 9 αγώνες σήμερα κι άλλους 18 αύριο (Τετάρτη 18/11), κατά τους οποίους θα ξεκαθαρίσουν οι πρωτιές στους 13 απ’ τους 14 ομίλους των τεσσάρων Λιγκών!

- Advertisement -

Το μεγαλύτερο παιχνίδι της σημερινής (17/11) ημέρας θα γίνει στη Σεβίλλη, όπου η Ισπανία υποδέχεται τη Γερμανία για τον 4ο όμιλο της League A και χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη, για να την προσπεράσει στη βαθμολογία στην τελευταία «στροφή» των αγώνων, τη στιγμή που τα «πάντσερ» βολεύονται και με το «Χ».

Για τον 3ο όμιλο, όπου έχουν ξεκαθαρίσει τα πάντα ως προς την πρωτιά, η πρωτοπόρος Γαλλία υποδέχεται τη Σουηδία, την ώρα που η κάτοχος του πρώτου Nations League, Πορτογαλία θα αγωνιστεί στην Κροατία, δίχως μαθηματικές ελπίδες για την 1η θέση.

Για τον 1ο όμιλο της League C, το Μαυροβούνιο φιλοξενεί την Κύπρο και με νίκη θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά και την άνοδό του στη League B, ενώ το Λουξεμβούργο (που υποδέχεται το Αζερμπαϊτζάν) ψάχνει νίκη και απώλεια των Μαυροβούνιων, για να τους «κλέψει» την πρωτιά.

Στον 1ο όμιλο της League D, η Μάλτα φιλοξενεί τα Ν. Φερόε και θέλει νίκη με 1-0, 2-1 ή με δύο γκολ διαφορά για να πάρει εκείνη την πρωτιά στην ισοβαθμία, ενώ στον 2ο όμιλο το Λιχτενστάιν ψάχνει «διπλό» στο Γιβραλτάρ για να τερματίσει πρώτο στην ισοβαθμία.

Αντίστοιχα «μεγάλα» ματς περιλαμβάνει και το πρόγραμμα της Τετάρτης (18/11), όπου από πλευράς ελληνικού ενδιαφέροντος, ξεχωρίζει βεβαίως ο «τελικός» της Εθνικής Ελλάδας με τη Σλοβενία (18/11, 21:45, Ριζούπολη), με τη «γαλανόλευκη» ομάδα να χρειάζεται νίκη (και μόνο νίκη) με οποιοδήποτε σκορ, για να πάρει την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της League C και να προβιβαστεί στη League B.

Τεράστιο ενδιαφέρον παρουσιάζει αύριο και η «μάχη» στον 1ο όμιλο της League Α, όπου η Ιταλία θέλει «διπλό» στη Βοσνία για να βγει πρώτη ή ισοπαλία δική της και «Χ» ή νίκη των Πολωνών στο άλλο ματς του ομίλου της, ανάμεσα στην Πολωνία και την Ολλανδία.

Ο αγώνας Βέλγιο-Δανία θα κρίνει την πρωτιά και στον 2ο όμιλο (αρκεί μία ισοπαλία στους Βέλγους), ενώ αντίστοιχα ένα «Χ» επιζητά και η Αυστρία κόντρα στην αποδεκατισμένη απ’ τον κορονοϊό (και με σύνθεση ανάγκης) Νορβηγία, προκειμένου να βγει πρώτη στον 1ο όμιλο της League.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του 2ου Nations League:

ΤΡΙΤΗ 17/11

LEAGUE Α

3ος Όμιλος
Κροατία-Πορτογαλία 21:45
Γαλλία-Σουηδία 21:45

4ος Όμιλος
Ισπανία-Γερμανία 21:45
Ελβετία-Ουκρανία 21:45

LEAGUE C

1ος Όμιλος
Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν 21:45
Μαυροβούνιο-Κύπρος 21:45

LEAGUE D

1ος Όμιλος
Ανδόρα-Λετονία 21:45
Μάλτα-Ν. Φερόε 21:45

2ος όμιλος
Γιβραλτάρ-Λιχτενστάιν 21:45

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/11

LEAGUE Α

1ος Όμιλος
Βοσνία-Ιταλία 21:45
Πολωνία-Ολλανδία 21:45

2ος Όμιλος
Βέλγιο-Δανία 21:45
Αγγλία-Ισλανδία 21:45

LEAGUE B

1ος Όμιλος
Αυστρία-Νορβηγία 21:45
Β. Ιρλανδία-Ρουμανία 21:45

2ος Όμιλος
Τσεχία-Σλοβακία 21:45
Ισραήλ-Σκωτία 21:45

3ος Όμιλος
Ουγγαρία-Τουρκία 21:45
Σερβία-Ρωσία 21:45

4ος Όμιλος
Ιρλανδία-Βουλγαρία 21:45
Ουαλία-Φινλανδία 21:45

LEAGUE C

2ος Όμιλος
Αρμενία-Β. Μακεδονία 19:00
Γεωργία-Εσθονία 19:00

3ος Όμιλος
ΕΛΛΑΔΑ-Σλοβενία 21:45
Κόσοβο-Μολδαβία 21:45

4ος Όμιλος
Αλβανία-Λευκορωσία 17:00
Καζακστάν-Λιθουανία 17:00

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

LEAGUE A

1ος Όμιλος
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ιταλία 2-3-0 5-2 9
Ολλανδία 2-2-1 5-3 8
Πολωνία 2-1-2 5-4 7
Βοσνία 0-2-3 3-9 2

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Βέλγιο 4-0-1 12-4 12
Δανία 3-1-1 6-3 10
Αγγλία 2-1-2 3-4 7
Ισλανδία 0-0-5 3-13 0

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Γαλλία 4-1-0 8-3 13
Πορτογαλία 3-1-1 9-2 10
Κροατία 1-0-4 7-13 3
Σουηδία 1-0-4 3-9 3

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Γερμανία 2-3-0 10-7 9
Ισπανία 2-2-1 7-3 8
Ουκρανία 2-0-3 5-10 6
Ελβετία 0-3-2 6-8 3

LEAGUE B

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Αυστρία 4-0-1 8-5 12
Νορβηγία 3-0-1 11-3 9 -4αγ.
Ρουμανία 1-1-2 4-8 4 -4αγ.
Β. Ιρλανδία 0-1-4 3-10 1

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Σκωτία 3-1-1 5-3 10
Τσεχία 3-0-2 7-5 9
Ισραήλ 1-2-2 6-7 5
Σλοβακία 1-1-3 5-8 4

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ρωσία 2-2-1 9-7 8
Ουγγαρία 2-2-1 5-4 8
Τουρκία 1-3-1 6-6 6
Σερβία 0-3-2 4-7 3

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ουαλία 4-1-0 4-0 13
Φινλανδία 4-0-1 6-2 12
Ιρλανδία 0-2-3 1-4 2
Βουλγαρία 0-1-3 2-7 1

LEAGUE C

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Μαυροβούνιο 3-1-1 6-2 10
Λουξεμβούργο 3-0-2 7-5 9
Αζερμπαϊτζάν 1-2-2 2-4 5
Κύπρος 1-1-3 2-6 4

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Β. Μακεδονία 2-3-0 9-7 9
Αρμενία 2-2-1 8-6 8
Γεωργία 1-3-1 6-6 6
Εσθονία 0-2-3 5-9 2

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Σλοβενία 4-1-0 8-1 13
ΕΛΛΑΔΑ 3-2-0 6-1 11
Κόσοβο 0-2-3 3-6 2
Μολδαβία 0-1-4 1-10 1

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Λευκορωσία 3-1-1 8-5 10
Αλβανία 2-2-1 5-2 8
Λιθουανία 1-2-2 3-6 5
Καζακστάν 1-1-3 4-7 4

LEAGUE D

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Ν. Φερόε 3-2-0 8-4 11
Μάλτα 2-2-1 7-5 8
Λετονία 0-4-1 3-4 4
Ανδόρα 0-2-3 1-6 2

2ος όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
Γιβραλτάρ 2-1-0 2-0 7
Λιχτενστάιν 1-1-1 2-1 4
Σαν Μαρίνο 0-2-2 0-3 2

ΚΟΥΒΙΔΗΣ - ΠΑΓΩΤΟ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πέρασε τον Πελέ ο Κριστιάνο Ρόναλντο!

Το αποτέλεσμα του αγώνα της Γιουβέντους με την Ουντινέζε στο Τορίνο, για τη 15η αγωνιστική, ήταν 4-1 υπέρ της πρωταθλήτριας Ιταλίας, αλλά το σκορ...

Αυτό είναι το πρώτο γκολ στον κόσμο για το 2021! (video)

Ο Καόρου Μιτόμα της Καβασάκι Φροντάλε είχε την τιμή να σημειώσει το πρώτο γκολ σε επίσημο ποδοσφαιρικό αγώνα για το 2021 σε όλο τον...

Με ρολόι αξίας 500.000 δολαρίων ο γιος του Κριστιάνο (pic)

Με ρολόι αξίας μισού εκατομμυρίου δολαρίων εμφανίστηκε ο γιος του Κριστιάνο Ρονάλντο στα βραβεία Globe Soccer. Ο Κριστιάνο τζούνιορ φαίνεται πως ακολουθεί τα βήματα του...

Ουές: “Έτσι είναι το ποδόσφαιρο όταν δεν είσαι αποτελεσματικός”

Ο Αμπντουλ Ουές μίλησε στην κάμερα της Nova μετά την ήττα του ΟΦΗ από τον Παναιτωλικό υποστηρίζοντας ότι αν δεν είσαι αποτελεσματικός δεν είναι.....

Γιανγκ: Μοίρασε φοβερή ασίστ γονατιστός! (video)

Ο ηγέτης των Χοκς έπεσε για να κλέψει τη μπάλα και στη συνέχεια βρήκε με μια έξοχη ασίστ τον Ρέντις, όντας γονατιστός. Δείτε την όμορφη...